Scroll to Top

Skriešana iesācējiem – vērtīgi padomi

Publicēts: / / 956 views

Klāt ir tas gada laiks, kad rit aktīvākā skriešanas sezona. Skriešanu dēvē ne vien par demokrātiskāko sporta veidu, bet arī par vienu no veselīgākajiem un tavam ķermenim noderīgākajiem, ar vienu mazu piebildi – ja tu skrien pareizi! Taču, kā tad ir skriet pareizi, un kas jāņem vērā sākot to darīt?

LIETAS, KAS JĀIZDARA PIRMS SKRIEŠANAS UZSĀKŠANAS
Atbilstošs veselības stāvoklis. Pirms skriešanas ir jāveic veselības pārbaudes. Aprunājies ar savu ģimenes ārstu, kurš tev palīdzēs noskaidrot, vai un kā būtu labāk sākt skriet tieši tev. Sevišķi tas jāņem vērā tām, kurām ir kādas problēmas ar mugurkaulu, kājām vai pēdām. Tāpat sākumā ir jāizvēlas pavisam nelielas distances, lai sevi nepārslogotu un neizsmeltu skriešanas vēlmi – sāc ar mazumiņu!

Piemērots inventārs. Uzsākot skriešanas treniņus, pats galvenais ir pareizi un piemēroti sporta apavi. Labi apavi ne vien palīdzēs tev padarīt treniņus pēc iespējas efektīvākus, bet arī parūpēsies par tavu veselību. Specialisti iesaka iegādāties skriešanas apavus tajos sporta preču veikalos, kuros ir pieejama arī pēdu diagnostika, kas nosaka tavas pēdas formu un izliekumu, pārbauda kā tavas pēdas darbojas skriešanas laikā, līdz ar to piemeklējot visatbilstošākos sporta apavus. Pašam apģērbam nav tik būtiska nozīmē, protams, tam būtu jābūt ērtam, vieglam un elpojošam, lai netraucētu tev izbaudīt skriešanas garšu.

Sabalansēts uzturs. Uzsākot skriet, noteikti ir jāpadomā arī par to, vai tava ēdienkarte ir pietiekami sabalansēta un veselīga. Tas nepieciešamas, lai tu pats būtu drošs – enerģijas pietiks un skriešanas treniņi tevi neiztukšos. Varbūt ir vērts padomāt arī par kādu vitamīnu lietošanu kursa veidā. Ļoti būtisks faktors ir pietiekošs miegs, jo skriešanas laikā tavs ķermenis atrodas pastiprinātas slodzes stāvoklī, kas noteikti jākompensē ar veselīgu miegu nakts stundās!

SVARĪGĀKAIS – SIRDS RITMS!
Skrienot ir ļoti jāuzmana sirds ritms, mēs visi zinām, ka ātri braukt ar automašīnu ir dzīvībai bīstami. Ar sirdi ir līdzīgi – pārmocīt to slodzes laikā ir bīstami, jo pārslogotai sirdij kā muskulim mazinās asins apgāde – līdz ar to pieaug risks iedzīvoties sirds kaitēs.  šim nolūkam var nopirkt pulsometru.

TIPISKĀKĀS IESĀCĒJU KĻŪDAS
Skriešanā nevajag balstīties uz principu jo ātrāk, jo labāk. Tā tu panāksi kārtīgu pārpūli, nevis mērķtiecīgu treniņu. Arī ar biežumu nevajag šaut pār strīpu – sākumā skriešana katru dienu nemaz nav nepieciešama. Uz noguruma fona, palielinot slodzi, tiek pastiprināti noārdīti muskuļi un atjaunošanās kavējas – rezultātā ir risks iedzīvoties hroniskā pārpūlē, turklāt tauki tiek dedzināti tikai pie pietiekama skābekļa esamības organismā. Samazinoties skābekļa īpatsvaram, mazinās tauku dedzināšana, tādēļ ir svarīgi uzturēt aerobo (mēreni intensīvu un ilglaicīgu) pulsu treniņa laikā. Savukārt garas distances skriešana sākumā var radīt arī noberzumus un sāpošas kājas, tādēļ nevajag pārspīlēt.

Visbeidzot treniņa beigās var izpildīt spēka vingrojumus, kas ir vitāli svarīgi muskulatūras, cīpslu un saišu sistēmas stiprināšanai. Spēka slodze ļauj attīstīt lielāku jaudu un ātrumu skrienot. Tāpat kā pirms treniņa ir jāiesildās, tā arī treniņš ir jānoslēdz ar spēka vingrojumiem, lai ķermenis atiet no skriešanas.

Foto: ekrānšāviņš no Twitter foto