Scroll to Top

Kā šautriņu spēle ir attīstījusies gadu gaitā?

Publicēts: / / 979 views

Daudziem var šķist, ka šautriņas ir iesprūdušas pagātnē, taču patiesībā tas ir sporta veids, kas vienmēr ir centies iet līdzi laikam. Pat veids, kā ir attīstījies šautriņu dēlis, atspoguļo sporta veida vēlmi saglabāt aktualitāti, pārejot no koka uz agaves, korķi un tā tālāk.

Šautriņas kā sporta veids izauga no šķēpiem, arbaleta lodēm un loka bultām, un sākotnēji dēļi, visticamāk, bija izgatavoti no koku stumbriem vai mucu dibeniem. Tās parasti bija draudzības spēles, taču nu jau tās var vērot internetā, kā lielus sporta pasākumus. Arī Spins kazino rulete pirmsākumi ir meklējami jau 17. gs., kur to spēlēja mucas dibena formas ratā.

Viss sākās krogā

1908. gadā pret aldari Džimu Garsaidu tika ierosināta krimināllieta par to, ka viņš savā krogā “Adelphi Inn” atļāva spēlēt šautriņas. Tika apstrīdēts, ka šī spēle ir prasmīga, nevis nejaušības spēle, un tiesneši bija tik ļoti pārsteigti par Viljama “Big Foot”, kuru Garside bija paņēmis līdzi kā liecinieku, prasmēm, ka viņi atbalstīja šautriņu mešanu kā prasmīgu spēli. Drīz sāka veidoties alus darītavu līgas, kuru popularitāte pieauga tik ļoti, ka līdz 1925. gadam tika izveidota Nacionālā šautriņu sporta asociācija, ieviešot spēles noteikumus.

Pasaules individuālais čempionāts šautriņu mešanā

1927. gadā tika izveidots šautriņu čempionāts, kurā piedalījās spēlētāji no Londonas metropoles apgabala. Sacensību pirmajā gadā tajās piedalījās vairāk nekā tūkstotis spēlētāju, un par to organizēšanu bija atbildīga Nacionālā šautriņu sporta asociācija.

Pēckara gadi

Pagājušā gadsimta 30. gados “News of the World Individual Darts Championship” popularitāte pieauga tik ļoti, ka turnīram tika izveidoti reģionālie aspekti. Gadā, kad sākās Otrais pasaules karš, tajā piedalījās 280 000 spēlētāju.

Tas lielā mērā bija pateicoties sporta veida popularitātei sabiedrībā, kā arī licenču izsniedzēju un alus darītāju vidū, kas ļāva tam kļūt par atpūtas sporta veidu Anglijā un daļā Velsas. Patiešām, spēle bija tik populāra, ka pat izspieda no tirgus tradicionālās kroga spēles, piemēram, kegļus un riņķus.

Noteiktās vietās aizliegts

Neraugoties uz to, dažās valsts daļās šautriņas kā sporta veids bija aizliegtas. Piemēram, Hudzersfīldā to aizliedza veselības apsvērumu dēļ, bet Liverpūlē un Glāzgovā to aizliedza alkohola lietošanas riska dēļ.

Aizliegumus atcēla pēc Otrā pasaules kara, kad šī spēle kļuva vēl populārāka. Tā bija izplatījusies arī visā pasaulē, pateicoties karavīriem, kuri paņēma šo spēli līdzi un iepazīstināja ar to cilvēkus no Amerikas, Jaunzēlandes un Austrālijas.

Populāra strādnieku šķiras vidū

Pēc kara šautriņas joprojām bija populāras strādnieku šķiras vidū, jo īpaši krogos. Nacionālā šautriņu sporta asociācija karu nepārdzīvoja, lai gan tās izstrādātos noteikumus turpināja spēlēt lielākajā daļā Apvienotās Karalistes teritoriju.

Londonas dambretes spēlētāji 1954. gadā izveidoja Lielbritānijas Nacionālo dambretes asociāciju (National Darts Association of Great Britain), kas ieguva sponsorus no tādiem uzņēmumiem kā “Guinness”. Šajā laikā šautriņas vēl bija diezgan mazpazīstama spēle, kuru galvenokārt spēlēja krogos.

BDO dibināšana

Toms Barets kļuva par vienu no pirmajiem atpazīstamajiem “vārdiem” šajā sporta veidā, kad 1963./1964. gadā viņš uzvarēja “New of the World” un nākamajā gadā aizstāvēja savu titulu. Daudziem cilvēkiem sāka šķist, ka NDAGB ir kļuvusi nedaudz pašapmierināta, un 1973. gadā tika nodibināta Britu šautriņu organizācija (British Darts Organisation). NDAGB sāka izjukt, un BDO ieņēma tās vietu.

Pirmā televīzijas pārraide

Izpilddirektora Ollija Krofta vadībā “British Darts Organisation” sāka piesaistīt sponsorus un pirmo reizi tika pārraidīta televīzijā. Tas izraisīja milzīgu šā sporta veida popularitātes pieaugumu, un lēš, ka aptuveni divi miljoni britu šautriņas sacensībās spēlēja vairākas reizes nedēļā, kā arī vēl aptuveni trīs miljoni to spēlēja diezgan regulāri. Kad 1979. gadā BBC pārraidīja Pasaules profesionālo šautriņu mešanas čempionātu vēstniecībā, to noskatījās aptuveni astoņi miljoni cilvēku.

Slaveni spēlētāji

Turpmākajos gados šajā sporta veidā parādījās pirmie sabiedrībā zināmi vārdi. Tādi sportisti kā Ēriks Bristo, Jokijs Vilsons un Džons Lovs izcīnīja visas uzvaras, kādas šajā sporta veidā bija iespējams izcīnīt. Tomēr tieši Krofta un BDO darbs bija tas, kas panāca, ka šautriņas televīzijā tiek rādītas regulārāk, un 80. gados ITV pārraidīja arī “World Masters”, “British Matchplay”, “World Matchplay’’ un Pasaules kausa izcīņu, kā arī citus turnīrus.

Raidījumu translēšana, kā arī piedāvātās naudas balvas nozīmēja, ka daži spēlētāji varēja kļūt par profesionāļiem. Tomēr 80. gadu vidū, kad gan reportāžas, gan sponsori sāka novērsties no šautriņu mešanas, radās problēmas. Daudzi uzskatīja, ka iemesls tam bija spēlētāju smēķēšana un dzeršana, kas atspoguļoja šī sporta veida saknes krogos. Kad 80. gadu beigās “BBC” un “ITV” paziņoja, ka pārtrauks praktiski visas reportāžas par šautriņu sportu, sporta veids saprata, ka ir kaut kas jādara, lai glābtu savu tēlu.

BDO tiek likvidēta

BDO beidza pastāvēt 2020. gadā, jo tika uzsākta tās likvidācija. Nav šaubu, ka šautriņas ilgu laiku ir uzskatītas par vīriešu sporta veidu. Daudzi cilvēki, iespējams, neapzinās, ka sievietes šo sporta veidu ir spēlējušas kopš brīža, kad karalis Džordžs VI un karaliene Viktorija uzspēlēja īsu šautriņu spēli viens pret otru kādā biroja ēkā Slough. Kad valsts laikrakstos parādījās fotogrāfijas, kurās karaliene meta šautriņas, drīz vien sāka parādīties stāsti par to, ka sievietes seko karalienes piemēram.

Slavenas šautriņu spēlētājas

“Embassy World Darts Championship’’ sievietēm sāka ļaut piedalīties 1995. gadā, taču līdz 2019. gada beigām bija jāpaiet laikam, līdz sievietes uzvarēja pašā turnīrā. Šis sasniegums izdevās Fallonai Šerrokai, kura uzvarēja Tedu Evetsu. Šerloka bija tikai piektā sieviete, kas piedalījās PDC pasaules čempionātā, un 2000. gadā toreiz vadībā bija Gaila Kinga.

Pēc dažām nedēļām vēl viena sieviete iegāja vēsturē, kad Lisa Eštone kļuva par pirmo PDC Pro Tour spēlētāju sievieti, kas uzvarēja PDC Pro Tour turnīrā. Nav šaubu, ka sievietes bruģē ceļu, lai iedvesmotu arī citas iesaistīties. Piemēram, Šerloka 2021. gada “Grand Slam of Darts” turnīrā kļuva par pirmo sievieti, kas sasniegusi turnīra izslēgšanas posmu.

Mediju materiāls