Scroll to Top

Festivāls “Rīgas Ritmi 2023” izziņo programmas papildinājumu

Publicēts: / / 509 views

23. starptautiskais improvizācijas, džeza un globālās mūzikas festivāls “Rīgas Ritmi”, kas šogad norisināsies no 5. jūlija līdz 8. jūlijam, izziņojis programmas papildinājumu. Papildu festivāla pamatprogrammai, kas norisināsies Rīgas Doma dārzā, mākslas centrā “Noass” uz AB dambja darbosies “Jersika Stage”, kur ar jaunām programmām uzstāsies Latvijas un Igaunijas aktuālākie džeza mākslinieki.

7. jūlijā pulksten 20.00 mākslas centrā “Noass” muzicēs Kārļa Auziņa trio. Viņš ir spilgts džeza un laikmetīgās mūzikas saksofonists un komponists, kurš regulāri koncertē un veic ierakstus kopā ar ārvalstu un Latvijas džeza mūziķiem. Kārļa Auziņa trio izpilda Kārļa oriģinālkompozīcijas, kas radušās Eiropas un Amerikas džeza mūzikas tradīciju, kā arī latviešu un citu tautu folkmūzikas ietekmē. Trio, kurā muzicē arī kontrabasists Edvīns Ozols un bundzinieks Kaspars Kurdeko, kompozīcijas ir sākumpunkts improvizētam ceļojumam, kurā galvenais uzsvars likts uz mijiedarbību. Tā ir bagātīga muzikālā pieredze, kurā abstrakcija satiekas ar liriskām melodijām, bet meditatīvs miers un vienkāršība darbojas kopā ar konceptuāliem ritmiem, enerģiskām pasāžām un virtuozitāti. 

Pēc Kārļa Auziņa trio 7. jūlijā pulksten 22.00 uz AB dambja uzstāsies jaunās džeza paaudzes vibrofonists, taustiņinstrumentālists, komponists un producents Miķelis Dzenuška kopā ar savu grupu “Uzvaras Bulvāris”, kas koncertā prezentēs debijas plati “Satiksmes mezgls”. Albuma koncepcija un muzikālais materiāls radies 2021. gadā, pandēmijas pilnbriedā. Iedvesmojoties no “Jersika Records” analogā ieraksta procesa, arī šā albuma kompozīcijas radušās “analogi” – izmantojot klavieres, nošpapīru un zīmuli. Albuma ideja bija radīt “latviešu džeza standartus” – skaidras, saprotamas un viegli iegaumējamas tēmas. Mūzikai piemīt arī konceptuāls raksturs – skaņdarbu nosaukumi precīzi pielāgoti muzikālajam saturam (“Satiksmes mezgls”, “Zvirbuļu deja”, “Leduspuķe” u.c.). Kompozīcju formā un saturā rodamas atsauces uz amerikāņu džeza dižgaru daiļradi, kā piemērus minot Miles Davis, Wayne Shorter un “The Brecker Brothers”, kā arī uz Latvijas džeza lielmeistariem Gunāru Rozenbergu un Egīlu Straumi.

Savukārt 8. jūlijā pulksten 20.00 mākslas centrā “Noass” uzstāsies “M.A.S.A.”, kas ir pianista un komponista Rūdolfa Macata veidots projekts un kurā piedalās dziedātāja Elīna Silova, saksofonists Kārlis Auziņš un bundzinieks Ivars Arutjunjans. Tas būs transcendentāls un hipnotisks minimālisma attīstības skaņu lidojums, kurā sajauksies elektroniskā mūzika un džezs, veidojoties kolektīvai improvizācijai, kas pārtaps organiskās kompozīcijās.

Pulksten 22.00 festivāla muzikālo vakaru turpinās “Jason Hunter Baltic Quartet”, kurā apvienojušies četri Baltijas valstīs zināmi džeza mākslinieki – Igaunijā rezidējošais amerikāņu trompetists Džeisons Hanters (Jason Hunter), sitaminstrumentālists Augustas Baronas no Lietuvas, “Hammond” elektrisko ērģeļu virtuozs Atis Andersons no Latvijas un alta saksofonists Alans Kaljaste no Igaunijas. Mūziķi koncertā prezentēs savu jaunāko plati “ImagiNation”, kas tapusi sadarbībā ar Latvijas džeza mūzikas izdevniecību “Jersika Records”. 

Amerikāņu trompetists, aranžētājs un komponists Džeisons Hanters savā spēles manierē apvieno mūsdienu džezu ar Rietumeiropas labākajām tradīcijām, un viņa muzicēšanu var uzskatīt par īpašu veldzi prātam, ķermenim un dvēselei. Atis Andersons regulāri koncertē Latvijā un ārpus tās, ir uzstājies kopā ar tādiem izciliem māksliniekiem kā Seamus Blake, Rick Margitza, Michael Pipoquinha, Beppe di Benedetto, Villu Veski, Kestutis Vaiginis un citiem. Alans Kaljaste ir jaunās paaudzes spīdeklis Igaunijā, kurš jau pāris gadus raksta savu mūziku un izveidojis arī savu grupu – “Allan Kaljaste Smooth Group”. Viņu iespaidojuši tādi dižgari kā Everette Harp, Gerald Albright un Kenny G. Savukārt Augustas Baronas profesionālās mūziķa gaitas uzsāka pavisam jauns un lietuviešu bigbenda “The Magic Time Orchestra” sastāvā uzstājies festivālos gan Lietuvā un Latvijā, gan Vācijā un Zviedrijā. Viņš ieguvis bakalaura grādu Hāgas Karaliskajā konservatorijā un maģistra grādu Amsterdamas konservatorijā, bet šobrīd dzīvo Viļņā, kur uzstājas kopā ar labi zināmiem lietuviešu džeza mūziķiem – Dainius Pulauskas, Kestutis Vaiginis, Leonardas Pilkauskas, Dominykas Vyšniauskas un citiem. 

Abās dienās mākslas centrā “Noass” pulksten 19.30 tiks izrādīta arī dokumentālā filma “KIKOK 1962 | Latvijas pirmais džeza festivāls”.

Kā jau iepriekš ziņots, Rīgas Doma dārzā festivālā “Rīgas Ritmi” 6. un 7. jūlijā uzstāsies mākslinieki no Kubas, Šveices, Mozambikas, Spānijas, Francijas, Dānijas un Apvienotās Karalistes, bet centrālais notikums būs Maestro Raimonda Paula simfodžeza programmas “Dziesmas bez vārdiem” pirmatskaņojums kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga”.

6. jūlijā muzicēs kubiešu džeza jaunās zelta paaudzes pārstāve, dziedātāja un vijolniece Yilian Cañizares ar “Resilience Trio”, bet vakara otrajā daļā – harismātiskais franču blūza dziedātājs, ģitārists un mutes harmoniku spēles meistars Charles Pasi ar grupu. Savukārt 7. jūlijā – dāņu flamenko ģitārspēles virtuozs Jacob Gurevitsch ar savu trio, otrajā daļā uzstājoties Raimonda Paula trio kopā ar kamerorķestri “Sinfonietta Rīga” diriģenta Normunda Šnē vadībā.

Festivāla programma vēl tiks papildināta. 6. un 7. jūlijā Latvijas Radio 1. studijā notiks arī festivāla galveno viesmākslinieku pasniegtas bezmaksas meistarklases.

Tikmēr servisā “Biļešu paradīze” jau uzsākta gan Rīgas Doma dārzā, gan mākslas centrā “Noass” iecerēto festivāla koncertu biļešu tirdzniecība.