Scroll to Top

Ar vēzi slimai jaunajai māmiņai birokrātijas dēļ liegtas valsts apmaksātas zāles

Publicēts: / / 691 views

Par kādu ļoti skumju stāstu pirmdienas vakarā vēsta TV3 raidījums “Bez Tabu”, kas vēlreiz apliecina, ka Latvijā birokrātiju nepieciešams steigšus sakārtot.

Stāsts ir par Ivetas meitu Kristīni, kurai ir tikai divdesmit pieci gadi. Kad jaunā sieviete gaidījusi meitiņu, viņai atklāts audzējs. Grūtniecības laikā bijusi tikai pirmā stadija. Pēc bērna piedzimšanas tika veikta starošana un smaga operācija, bet, neraugoties uz to, vēzis strauji progresējis, un jau ir ceturtā stadija.

Iveta tagad ir mammas vietā savas meitas abiem bērniem. Puisītim jau ir aizbildne, taču, kārtojot formalitātes, lai būtu aizbildne arī jaunākajam bērnam, saskārusies ar birokrātiju un ierēdņu vilcināšanos.

Iveta jau augusta vidū iesniegusi bāriņtiesā dokumentus, taču lēmuma joprojām nav. Saņēmusi ziņu, ka tos varot izskatīt pat līdz Jaunajam gadam, labākajā gadījumā būšot lēmums vien oktobra beigās.

Iveta ir izmisumā, jo nevar saņemt ne bērna kopšanas pabalstu, ne aizvest meitiņu pie ārsta vai lūgt uzņemt rindā bērnudārzā. To tiesīga darīt vien bērna mamma, kura vairs pat nestaigā, ir pati kopjama un slimības nomocīta.
Rīgas bāriņtiesas priekšsēdētājs raidījumam “Bez Tabu” sola nekavējoties šo jautājumu atrisināt un jau intervijas dienā ir nozīmēta bāriņtiesas sēde.

Ar audzēju slimās jaunās sievietes ģimene ir sastapusies ar milzu birokrātiju arī, iegādājoties zāles. Spiesti maksāt 600 eiro mēnesī par medikamentu, kas onkoloģijas slimniecei pienāktos bez maksas, jo ir valsts kompensējamo zāļu sarakstā.

Konkrētais medikaments ir vienīgais, kas slimniecei palīdz. Izrādās, lai valsts zāles apmaksātu, nepieciešams, lai recepti izraksta nevis ģimenes ārsts, bet gan onkologs vai ķīmijterapijas speciālists.

Šie ārsti to atsakās darīt, jo viss iespējamais jau ir izoperēts un Ivetas meita vairs neesot viņu pacients, lai gan neviens nenoliedzot, ka viņai ir audzējs pēdējā stadijā, ir 1. grupas invalīde, ir onkoloģijas slimnieku sistēmā, bet jau ir vien ģimenes ārsta uzraudzībā.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga skaidro, ir iespējams panākt, ka zāles kompensē valsts.
Šai gadījumā ģimenes ārstam ir jānoorganizē ārstu konsīlijs un ar trīs speciālistu lēmumu un pamatojumu, kālab tieši šīs zāles slimniecei nepieciešams, jāvēršas Nacionālajā veselības dienestā, un valsts zāles kompensēs.