Scroll to Top

Kas īsti ir Zviedrijā tik iecienītās gaļas bumbiņas?

Publicēts: / / 1220 views

Latvijā šobrīd tik populārās Zviedrijas tradicionālās gaļas bumbiņas būtībā ir līdzīgas pie mums zināmajām kotletēm un tefteļiem, jo arī gatavotas no maltās gaļas, stāsta AS Santa Maria mārketinga vadītāja Baltijas valstīs Inga Auziņa.

Zviedrijā viens no tradicionālajiem un zviedru virtuvēs bieži gatavotajiem ēdieniem ir gaļas bumbiņas (köttbullar), kas visbiežāk tiek ceptas uz pannas vai cepeškrāsnī un pasniegtas ar kartupeļu biezputru un brūkleņu mērci. Tās gatavo arī kā uzkodas.

“Turklāt gaļas bumbiņas var pagatavot dažādos veidos, variējot ar garšvielām, un tā iegūstot atšķirīgu garšu. Pamata garšvielas Zviedrijas tradicionālajām gaļas bumbiņām ir sāls un maltie pipari, bet malto gaļu var izvēlēties gan viena veida – cūkgaļu, jēra gaļu, vistas gaļu, vai, atkarībā no saderības, veidot jauktās gaļas bumbiņas. Brūkleņu mērci var pagatavot, viegli savārot brūklenes, vai ir iespēja izmantot brūkleņu ievārījumu. Līdzīgi kā Latvijā bērni ir iecienījuši frikadeles un kotletes, tā bērni Zviedrijā labprāt ēd tradicionālās gaļas bumbiņas. Ne velti tās ļoti garšo arī zviedru iemīļotās rakstnieces Astridas Lindgrēnes populārajam varonim Karlsonam, kurš dzīvo uz jumta. Zviedrijā tiek uzskatīts, ka gaļas bumbiņu recepti no Osmaņu impērijas atveda karalis Kārlis XII (1682-1718),” tā AS Santa Maria mārketinga vadītāja Baltijas valstīs Inga Auziņa.

Recepte

Gaļas bumbiņas

4 porcijas
Laiks: 30 minūtes
Klasiskas un ātri pagatavojamas gaļas bumbiņas garšos visai ģimenei! Pasniedziet gaļas bumbiņas ar kartupeļu biezputru un brūkleņu mērci.
2 šķipsnas Santa Maria Melnie pipari, malti
0.5 dl rīvmaize
1 dl piens
500 g jaukta maltā gaļa
1 gab. dzeltenais sīpols
1 gab. olas
2 tējk. sāls
2 ēd.k. sviests vai margarīns cepšanai

1. Samaisiet rīvmaizi ar pienu, atstājiet iesūkties uz 5 minūtēm.
2. Smalki sasmalciniet sīpolu un samaisiet ar malto gaļu, olu, sāli un melnajiem pipariem. Ielejiet rīvmaizes maisījumā un samaisiet līdz viendabīgai masai.
3. Izveidojiet no maltās gaļas vienāda izmēra apaļas bumbiņas.
4. Apcepiet gaļas bumbiņas sviestā uz vidējas uguns 5-10 minūtes.