Scroll to Top

Kā pasargāt sevi no difterijas?

Publicēts: / / 1264 views

Kamēr Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) paziņojis par gripas epidēmijas sākumu, aktualizējies arī jautājums par nepieciešamību vakcinēties pret citām slimībām, tai skaitā pret difteriju.

Difterija ir akūta infekcijas slimība, kam raksturīgs iekaisums un plēvaini aplikumi uz rīklesgala gļotādas vai ādas, kā arī organisma smaga, vispārēja intoksikācija. Difterijas ierosinātājs ir nūjiņveida baktērija, kas labi iztur izžūšanu, ir noturīga pret aukstumu, ilgi saglabājas uz priekšmetiem, kurus lietojuši slimnieki vai baktērijas nēsātāji.

Difterijas infekcijas avots ir ar difteriju slims cilvēks, kā arī vesels cilvēks – baktērijas nēsātājs. Visbiežāk cilvēka organismā difterijas nūjiņas nokļūst caur mandelēm, rīkles un deguna gļotādu. Ar difteriju var inficēties ieelpojot gaisu, kas satur mikroskopiskus pilienus ar baktērijām, kuras runājot, klepojot vai šķaudot izplata difterijas slimnieks vai baktēriju nēsātājs. Tādā veidā var inficēties darbavietā, veikalā, sabiedriskajā transportā, kafejnīcā, deju zālē, kinoteātrī u.c. sabiedriskās vietās.

Difterijas ārstēšana noris vieglāk, ja tiek sākta laikus. Pat vieglas slimības formas var izraisīt grūti ārstējamas komplikācijas un ārstēšana šādā gadījumā var ieilgt pat vairākus mēnešus, ja nav sākta laicīgi. Nav garantijas, ka neiestāsies invaliditāte. Difterijas slimnieka pilnvērtīga ārstēšana iespējama tikai slimnīcā.

Tāpēc svarīgi apzināties, ka pret difteriju nepieciešams vakcinēties; turklāt šī vakcinācija ir bez maksas.

Vakcīna sagatavo imūnsistēmu cīņai, iepazīstinot to ar pretinieku, lai brīdī, kad būs ieradies īstais ienaidnieks, imūnsistēma būtu gatava uzreiz veikt pretuzbrukumu. Izstrādātās antivielas ātri neitralizēs toksīnu, un tas nepaspēs negatīvi iedarboties uz audiem un orgāniem. Vakcinējoties nevar inficēties un saslimt ar difteriju.

Difterijas toksoīds ir viena no drošākajām vakcīnām, kas ir pieejamas mūsdienās – to var izmantot arī cilvēki ar imūndeficītu (piemēram, HIV inficētie ar zemu CD4 līmeni, AIDS slimnieki un citi).

Bērniem Latvijā vakcināciju pret difteriju veic divu, četru, sešu un 12 līdz 15 mēnešu vecumā, bet pēc tam – 7 un 14 gadu vecumā.

Imunitāte nesaglabājas visu mūžu – ik pēc 5 – 10 gadiem ir nepieciešams veikt revakcināciju (atkarībā no inficēšanas riska, to iespējams noskaidrot pie sava ģimenes ārsta). Pēc difterijas pārslimošanas neveidojas pilnvērtīga imunitāte pret difteriju, tāpēc arī cilvēkiem, kuri ir slimojuši ar difteriju, regulāri ir jāveic revakcinācija.

Cilvēkam, kurš pret difteriju nav potēts, jāsaņem potēšanās kurss – trīs potes. Pēc pirmās potes jāpaiet pusotram mēnesim, tad jāsaņem otrā pote. Trešā pote jāsaņem pēc sešiem mēnešiem.

Vakcināciju bez maksas var saņemt jebkurš pie sava ģimenes ārsta vai ārsta norādītā Vakcinācijas kabinetā.