Scroll to Top

Grūtnieces tiek īpaši aicinātas vakcinēties pret gripu

Publicēts: / / 516 views

Grūtnieces pieder pie augstākas saslimstības un komplikāciju riska grupām, kurām valsts kompensē gripas vakcīnu 100% vai 50% apmērā. Kāpēc vakcinācija tomēr ir efektīvākais aizsardzības veids?

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu vakcinācijas centra vadītāja asociētā profesore Dace Zavadska norāda, ka, kad mātes organismā pēc vakcīnas saņemšanas veidojas antivielas, tās caur placentu saņem arī bērns.

“Tas ne vienmēr pilnā apmērā notiek ar imunitāti, ko māte ieguvusi, vakcinējoties pirms grūtniecības sākuma. Taču grūtniecības laikā saņemtās antivielas spēj pasargāt bērnu no gripas pirmos sešus mēnešus pēc piedzimšanas. Vēlāk tās pakāpeniski zūd. Savukārt, ja gripas sezonas sākums iekrīt laikā, kad bērnam jau ir seši mēneši, viņš pats var saņemt vakcīnu,” skaidro Zadavska.

Ja ar gripu saslimst pirmajā grūtniecības trimestrī un norit ar augstu temperatūru, tad tas var izraisīt augļa anomālijas. Slimojot lielākā grūtniecības laikā, slimošana norit smagāk, tas var būt iemesls priekšlaicīgai bērniņa piedzimšanai

Arī Veselības ministrijas galvenā speciāliste ginekoloģijā un dzemdniecībā Dace Rezeberga norāda, ka vakcinējoties māte pasargā gan sevi, gan gaidāmo mazuli.

“Ikgadēja pretgripas vakcīna ir neliels, bet neatsverams ieguldījums savā veselībā, lai, sākoties gripas epidēmijai, no saslimšanas pasargātu sevi, bērnus un apkārtējos. Sevišķi svarīgi vakcinēties pret gripu ir tieši grūtniecēm, jo zīdaiņi pretgripas vakcīnu var saņemt no sešu mēnešu vecuma. Tādējādi pretgripas vakcīna no smagām gripas komplikācijām pasargā gan topošo māmiņu, gan arī viņas mazuli līdz sešu mēnešu vecumam,” stāsta Rezeberga.

Grūtnieces var vakcinēties vakcinācijas kabinetos, arī Rīgas Dzemdību namā. Mediķiem ir pienākums informēt grūtnieces par vakcīnas nekaitīgumu.