Scroll to Top

Gatavojamies svētkiem: eksperte sniedz dabiska skaistuma recepti (ne tikai svētkiem)

Publicēts: / / 4185 views

Sievietes vienmēr ir gribējušas izskatīties pievilcīgākas, it sevišķi svētkos. Lai to panāktu, viņas izmanto visādas viltības, regulāri apmeklē skaistumkopšanas salonus un iegulda dārgās procedūrās gan laiku, gan finanses, bet, pēc „Norstat Latvija” un „Imunital shots” veiktās aptaujas datiem, septītā daļa 18 līdz 29 gadus vecu sieviešu lieto vitamīnus, lai parūpētos par savu skaistumu. Uztura speciāliste Jevgeņija Jansone izskaidro, vai tiešām pastāv saistība starp vitamīnu līdzsvaru organismā un daiļā dzimuma pārstāvju izskatu, kā arī kādus vitamīnus var uzņemt ar noteiktiem produktiem.

„Skaistums ir jēdziens, kas cieši saistīts ar veselības stāvokli: bez labas veselības labi izskatīties nav iespējams. Gluda āda un balti zobi, stipri mati un nagi, laba pašsajūta — tas viss padara sievieti skaistāku. Ģenētiku un vidi, kas ietekmē veselību, grūti labot, bet ir jārunā par uzturu un tā ietekmi uz sievietes veselību un skaistumu. Lai veselība nepieviltu, organismā ir jābūt pietiekami daudz vitamīnu, minerālvielu un antioksidantu. Katrs vitamīns (B, C, D, E un tā tālāk) ir atbildīgs par savu estētisko jomu,” stāsta uztura speciāliste Jevgeņija Jansone.

Lai saglabātu jaunību un svaigumu. E vitamīns ir antioksidants, kas aizsargā ādas šūnas no oksidēšanās, tas ir, būtībā saglabā jaunavīgu ādu un piešķir tai svaigu izskatu. Lai saglabātu E vitamīna līmeni organismā, uzturā ir jāiekļauj ar to bagātās augu eļļas, piemēram, saulespuķu, kukurūzas, olīvu un lazdu riekstu eļļa.

Lai izlīdzinātu grumbiņas, mitrinātu ādu un uzlabotu matu veselību. C vitamīna loma mūsu organismā, it sevišķi attiecībā uz imunitāti, ir nenovērtējama. Tas ir svarīgs arī mūsu skaistumam: liels daudzums C vitamīna atrodas gan epidermā, gan dermā (ādas virsējā un pamata slānī). C vitamīns ir vajadzīgs kolagēna veidošanai, kas savukārt uztur mūsu ādas un matu veselību, un vēl tam piemīt antioksidanta īpašības, proti, tas palīdz novērst jaunu grumbiņu parādīšanos, izlīdzina pašreizējās, kā arī veicina ādas atjaunināšanu un mitrināšanu, tāpēc to bieži izmanto par galveno sastāvdaļu dažādos pretnovecošanas līdzekļos.

Svarīgi, ka C vitamīns šķīst ūdenī, tāpēc ļoti ātri tiek izvadīts no organisma un to nav iespējams uzkrāt priekšdienām. Lai atjaunotu C vitamīna līmeni, uzturā ir jāiekļauj, piemēram, upenes, pētersīļu zaļumi, pipari, Briseles kāposti, kivi, ziedkāposti, spināti, galviņkāposti un citrusaugļi. „C vitamīna rezerves ir jāpapildina katru dienu. Tāpat svarīgi ievērot, ka augstā temperatūrā tas sadalās, tāpēc visus minētos produktus labāk ēst svaigus,” piebilst J. Jansone.

„Gribu vēlreiz uzsvērt šo vielu nozīmi sievietes skaistumā — visiem antioksidantiem, tostarp karotinoīdiem, augu valsts flavonoīdiem un miecvielām, piemīt spēja novērst kaitīgo oksidēšanos organismā. Cilvēka organisms nevar tās sintezēt, tāpēc tās ir jāuzņem ar uzturu,” komentē uztura speciāliste. „Daudz karotinoīdu ir žāvētās aprikozēs, burkānos, zaļajos lapu dārzeņos un kāpostos. Īpaši gribu izcelt šitakes un lakas plakanpiepes — tajās atrodamajiem antioksidantiem (piemēram, glutationam un ergotionīnam) piemīt spēcīga pretnovecošanas iedarbība, lai gan diemžēl šīs sēnes ir grūti atrast veikalu plauktos.”

Pret tūsku un tumšiem lokiem zem acīm. Tā kā K vitamīns ir iesaistīts asinsreces procesā, tas palīdz mazināt tūsku, zilumus un tumšus lokus zem acīm, kā arī novērst noteiktas ādas problēmas, piemēram, to izmanto dažādos krēmos, kas veicina brūču sadzīšanu. K vitamīnu izstrādā zarnu trakta mikroflora, tāpēc ir jāseko līdzi, lai uzturā pietiek šķiedrvielu — pieaugušajam ir jāapēd vismaz 35 grami dienā (šķiedrvielas ir pareizas mikrofloras „barība”). Arī šo vitamīnu var uzņemt, iekļaujot uzturā galviņkāpostus un ziedkāpostus, pētersīļu zaļumus un spinātus.

Lai būtu svaiga ādas krāsa un labs ādas stāvoklis, kā arī veseli zobi. Jau sen zināms, ka D vitamīns nodrošina normālu kaulu stāvokli, regulē kalcija un fosfora izmantošanu, kas ir izšķirīgi svarīgi zobu, kaulu un muskuļu veselībai. Tas ir īpaši svarīgs sievietēm menopauzes laikā. Taču tās nav vienīgās D vitamīna funkcijas — jaunākie pētījumi liecina, ka D vitamīnam ir svarīga loma veselības uzturēšanā kopumā, tas ir iesaistīts jaunu šūnu, tostarp ādas šūnu, veidošanā, turklāt ietekmē ādas toni. D vitamīns pat var palīdzēt ļoti nepatīkamās psoriāzes ārstēšanā!

Galvenie D vitamīna avoti uzturā ir treknas zivis, olas dzeltenums un sviests. „Taču jāatzīst, ka arī šajos produktos D vitamīna nav tik daudz, lai viegli atjaunotu rezerves. Parasti tas tomēr sintezējas pēc uzturēšanās saulē, bet mūsu platuma grādos ilgās un pelēkās ziemas dēļ D vitamīna trūkums ir novērojams lielākajai daļai ļaužu, tāpēc es iesaku ikvienam veikt asins analīzes un noteikt D vitamīna līmeni. Ja tas nesasniedz normu, ir jāapsver iespēja uzņemt D vitamīnu ar uztura bagātinātāju, iepriekš, protams, konsultējoties ar ārstu vai farmaceitu,” paskaidro uztura speciāliste un piebilst, ka par D vitamīna trūkumu organismā var liecināt, piemēram, paaugstināta nogurdināmība, nespēks, bieža slimošana, muskuļu sāpes un smeldzoši kauli. Turklāt ir pētījumi, kas parāda saistību starp zemu D vitamīna līmeni un sliktu garastāvokli, kā arī spēku izsīkumu un nomāktību, un pat depresiju, kas, protams, nevar neatspoguļoties izskatā.

Lai mati būtu biezi un kupli. B grupas vitamīni palīdz veidot sarkanos asinsķermenīšus, kas apgādā galvas ādu un matu folikulus ar skābekli un matu augšanai svarīgām barības vielām. Turklāt B6 vitamīns ir nepieciešams olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu vielmaiņai, kas nodrošina mūsu ķermenim enerģiju. Tā kā olbaltumvielu, tauku un ogļhidrātu pārstrāde notiek katru dienu, arī B6 vitamīns mums ir vajadzīgs katru dienu, bet to, ka šī vitamīna organismā trūkst, var saprast no nervozitātes, bezmiega, kā arī deguna, mutes un acu gļotādas iekaisuma.

Lai mati vienmēr būtu skaisti un biezi un lai neciestu no ādas iekaisumiem, iekļaujiet uzturā pietiekami daudz cūku un liellopu aknu, cūku nieres, skumbrijas un sēnes. It sevišķi jau pieminētās šitakes un lakas plakanpiepes, kas ir arī svarīgs antioksidantu avots.

Lai būtu vesels un labi justos, un tātad arī labi izskatītos, ir ļoti svarīgi uzturēt vitamīnu, minerālvielu un antioksidantu līdzsvaru organismā: tiklīdz kaut kā trūkst, organisms sāks mūs brīdināt par to. Lūpu kaktiņos var parādīties plaisiņas, nagi un mati kļūs trausli, bet āda — sausa un blāva. Sekojiet līdzi savai veselībai un uzturam, lai tajā netrūktu ogu, augļu, dārzeņu, sēņu, zivju un augu eļļu, kas atjauno visas nepieciešamās vitamīnu un minerālvielu rezerves organismā. Tad netrūks arī labas veselības un skaistuma!