Gardēžiem: Top 5 vasaras garšaugi

Publicēts: / / 1426 views

Šajā nedēļā vēlamies jūs iepazīstināt ar garšaugiem, kuri papildinās svaigās vasaras maltītes. Top 5 garšaugi, kurus jūs varat pašlaik iegādāties Rīgas Centrāltirgū.

Rukola.

Vērtīgs folijskābes, kalcija un dzelzs avots, kas satur varu, cinku un magniju. Tā tiek minēta arī kā viens no labākajiem veģetārajiem K vitamīna avotiem. Tāpat rukola satur A vitamīnu, kurš palīdz matu augšanā un ādas kopšanā, ne velti šo vitamīnu dēvē par skaistuma eliksīru. Šis augs tiek lietots svaigā veidā tādās valstīs kā Itālija, Francija un Anglija, kur ēdiens nav iedomājams bez šī garšauga. Pastas, salāti, picas, pesto – visi šie ēdieni labi sader ar rukolu. Tieši rukola ir ideāli piemērots garšaugs vasarai, jo tas ir produkts ar organismu atveldzējošām un atdzesējošām īpašībām.

Timiāns.

Cēlies no Vidusjūras reģiona, kur ir ļoti plaši izplatīts garšaugs. Timiānam ir cieti kātiņi ar mazām, ļoti aromātiskām zaļām lapiņām. Timiāns kopš seniem laikiem tiek asociēts ar drosmi. Grieķu un romiešu bruņinieki bija pārliecināti, ka tieši šī garšviela palielina viņu spēku un drosmi. Tas satur K vitamīnu, mangānu un it īpaši dzelzi, nodrošinot gandrīz 20% no tā diennakts ieteicamās devas. Šis senais garšaugs ir labs ārstēšanas līdzeklis sirds, elpceļu, kā arī ādas un kaulu veselībai. Timiānu parasti izmanto gaļas ēdienos, sautējumos un zupās. Tas īpaši labi sader ar jēru, tomātiem un olām. Kulinārijā izmanto gan kātus, gan lapas, svaigas un kaltētas.

Rozmarīns.

Rozmarīns ir daudzgadīgs, mūžzaļš lūpziežu dzimtas augs ar stingru, pacietu kātu un skujām līdzīgām lapām. Rozmarīns pieder Vidusjūras reģiona garšaugiem, kur tas aug jūras tuvumā, klinšainās vietās. Garšaugs satur tādas uzturvērtības kā nātrijs, kālijs, kalcijs, magnijs, kā arī vitamīnus A un C. Rozmarīns vislabāk iet kopā ar jēra gaļu, kā arī to lieto dažādos cūkgaļas un pīles gaļas ēdienos. Šis garšaugs labi sader arī ar dārzeņiem. Tikai jāatceras, ka lapas ir diezgan pacietas, tāpēc tās labi jāsasmalcina. To lieto gan svaigā veidā, gan kaltētu, taču kaltēts, tas ir daudz spēcīgāks.

Pētersīļi.

Iecienīts garšaugs, kas aug mitrā, uzturvielām bagātā augsnē. Tas ir sens Vidusjūras apgabala augs, taču tas ir sastopams arī Vidusāzijā. To plaši izmanto farmaceitiskajā rūpniecībā, tēju un uzlējumu pagatavošanā, kā arī kulinārijā. Pētersīļa uzturvērtības – nātrijs, kālijs, kalcijs, dzelzs, vitamīni A, C, D, kā arī B12. Kulinārijā pētersīļus izmanto dažāda veida salātos, zaļajos kokteiļos, veselības uzlabošanai izmanto uzlējumu. Jāatceras, ka grūtniecēm un nieru slimību gadījumā ir ieteicams izvairīties no šī garšauga.

Selerijas.

Ar minerālvielām bagāts augs. Satur kāliju, kalciju, mangānu, nātriju, magniju, fosforu un dzelzi. Šajos augos ir daudz C vitamīna, tie satur arī K vitamīnu, karotīnu un B grupas vitamīnus. Tam piemīt asinsspiedienu pazeminoša iedarbība, kā arī selerijas saknē esošās aktīvās vielas mazina stresa hormonu iedarbību. Selerijas sakni, tāpat kā jebkuru citu sakņu dārzeni, var cept, sautēt, vārīt vai ēst svaigā veidā.

Foto: RCT