Asaro acis? Septiņi iemesli, kāpēc
Acs asarošana ir dabiska funkcija, tomēr pārmērīga vai pat nevaldāma asarošana var liecināt par aizsprostotiem kanāliem, alerģisku reakciju vai pat infekciju. Kādi faktori ietekmē acu asarošanu, kā no tiem izvairīties un kā acis pasargāt no pavasara vēstnešiem – putekšņiem – skaidro aptieku tīkla Apotheka sertificētā farmaceite Ivanda Krastiņa.
Alerģiska reakcija
Viens no izplatītākajiem acu asarošanas iemesliem ir alerģija uz kādu noteiktu lietu vai vielu. Gadījumā, ja ķermenis kādu alergēnu atpazīst kā kaitīgu, asaru izdalīšanās kalpo kā viens no pretreakcijas veidiem. Lai arī lielākā daļa alerģiju nav ārstējamas, ir dažādi līdzekļi, kas var mazināt to cēloņus un arī sekas. Alerģijas aizdomu gadījumā noteikti jādodas pie ārsta, kurš centīsies noskaidrot kaitīgo alergēnu, no kura nepieciešams izvairīties, un piemeklēs atbilstošāko ārstēšanu.
Svešķermenis acī vai ķīmiskas vielas iekļūšana acī
Objekti, kas var kairināt acs ābolu, ir daudz un dažādi. Pašam nemanot, acī var iekļūt, piemēram, dzīvnieka spalva, cilvēka mats, kā arī dažādi kukaiņi. Lai svešķermeni dabūtu ārā no acs, jāīsteno pāris vienkārši soļi. Nomazgā rokas un, skatoties spogulī, atrodi kairinošo elementu. Kad tas ir atrasts, mirkšķini acis tik ilgi, līdz kairinošais svešķermenis ar asarām izlīst. Gadījumā, ja svešķermenis ir aiz plakstiņa, izgriez plakstiņu uz āru un kustini acs ābolu pa labi un pa kreisi, līdz tas izkrīt vai ir redzams, un to var izņemt ar tīru salveti. Kā arī, lai atbrīvotos no nevēlamā objekta, acis var mazgāt remdenā, tekošā ūdenī, svešķermeni vienkārši izskalojot no acs. Acs dedzināšanu var izraisīt arī ķīmiskas vielas, piemēram, sadzīves tīrīšanas līdzekļa iekļūšana acī. Lai arī kairinājums var izpausties vien kā neliels diskomforts, ķimikāliju nokļūšana acī jāuztver nopietni. Kā pirmā palīdzība noteikti kalpos acs izskalošana tekošā, remdenā ūdenī. Acs zem ūdens jātur vismaz 15-30 minūtes. Pēc tam acs jāparāda ārstam, lai noskaidrotu, vai ķīmiskā viela nav nodarījusi nopietnu kaitējumu.
Saaukstēšanās
Nereti saaukstēšanās gadījumā “tek” deguns. Taču tikpat biežs saaukstēšanās simptoms ir acu asarošana, kuru izraisa bieža šķaudīšana. Nereti no biežās acu asarošanas acu kaktiņi sāk sūrstēt. Lai izvairītos no šīs nepatīkamās sūrstošās sajūtas, aptiekā iespējams iegādāties smēres vai pilienus, kas mazina kairinājumu.
Sausās acs sindroms
Stāvoklis, kad acis ir nepietiekami mitrinātas, sauc par sauso acu sindromu. Šis sindroms veidojas, piemēram, retas mirkšķināšanas vai nepietiekamas acu mitrināšanas dēļ. Visbiežāk to var atpazīt tad, kad acis ir nogurušas, iekaisušas un apsārtušas. No šīs saslimšanas biežāk cieš tie cilvēki, kuri ilgas darba stundas pavada, strādājot pie datora. Sauso acu sindromu iespējams mazināt ar speciāliem acu pilieniem, kuri ilgstoši mitrina aci, un veido uz tās aizsargplēvi.
Nepiemērota redzes korekcija
Acu asarošanu var izraisīt ne vien netīra vai pārāk ilgu laiku lietota kontaktlēca, bet arī nepiemērota stipruma briļļu nēsāšana. Ja ikdienā redze tiek piepūlēta un līdz ar to acis ir sasprindzinātas, tās kļūst sausas un biežāk asaro. Lai nebojātu redzi, reizi gadā nepieciešams apmeklēt acu ārstu vai optometristu. Kontaktlēcu vai briļļu lietošanas gadījumā jāpārliecinās par pareizu to kopšanu. Nepareizi vai reti tīrīti redzes korekcijas līdzekļi negatīvi ietekmē redzes kvalitāti un acs pašsajūtu.
Konjunktivīts
Konjuntivītu var radīt bakteriāla vai vīrusa infekcija. Tas izplatās, saskaroties ar inficētās personas acs vai deguna izdalījumiem, un ir ļoti lipīgs. Biežākie simptomi ir nieze, kairinājuma sajūta acīs, acs apsārtums, izdalījumi no acīm. Pie konjunktivīta ļoti svarīgi ievērot pastiprinātus higiēnas pasākumus. Ja konjunktivīta “vaininieks” ir vīruss, tad palīdzēt var pretiekaisuma pilieni, kā arī acu mitrinātāji. Savukārt, ja kairinājuma ierosinātājs ir bakteriālas dabas, tad vislabāk līdzēs antibakteriāla terapija, kuru nozīmēs ārsts.
Mieža grauds
Mieža grauds ir infekcija, kuras rezultātā plakstiņā izveidojas strutains bumbulītis. Infekcijas rezultātā rodas nieze, acs apsārtums un pampums. Mājas apstākļos to iespējams ārstēt ar siltām un sausām kompresēm. Ja 2 līdz 3 dienu laikā neizveidojas cista, bet apsārtums un pietūkums paliek, nepieciešams apmeklēt ārstu, kurš, visticamāk, ieteiks uzsākt antibakteriālu, pret iekaisuma līdzekļa lietošanu.
Noderīgi padomi, kā gudri veidot iepirkumu sarakstu
Viens no iepirkšanās zelta likumiem ir nedoties uz veikalu izsalkušam un bez iepirkumu...
Recepte: Aija Andrejeva gatavo pastu kā Itālijā
Pasta kā Itālijā? Tātad aromātiska, bagātīga un – pašu rokām gatavota! Tieši...
Rūpes par sejas ādu pēc svētkiem – kā veikt sejas ādas attīrīšanu un pabarošanu?
Gada nogalē piedzīvotie svētku pasākumi var būt īsts izaicinājums mūsu sejas ādai,...
Farmaceite kliedē 5 biežākos mītus par cukura diabētu
Cukura diabēts viennozīmīgi ir slimība, kas mūsdienās cilvēkus skar arvien vairāk....