Scroll to Top

Visa sabiedrība aicināta piedalīties otrdien protestā pie MK

Publicēts: / / 1446 views

Otrdien, 28. februārī, pie Ministru kabineta (MK) plkst.11:30 notiks Rīgas Pedagoģijas un vadības akadēmijas (RPIVA) studentu, darbinieku un atbalstītāju pikets, kura mērķis ir apturēt RPIVA likvidācijas procesu un pieprasīt izglītības un zinātnes ministra Kārļa Šadurska (Vienotība) demisiju. Ikviens, kuram izglītības nākotne nav vienaldzīga, aicināts piedalīties protesta akcijā.

Piketa organizatori uzsver, ka Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) līdz šim brīdim nav izrādījusi interesi par konstruktīvu dialogu ar RPIVA darbiniekiem un studentiem, kaut arī RPIVA mutiski un rakstiski vienmēr paudusi gatavību sadarboties un aicināja ministriju uzsākt diskusiju.

“Jau vairāk kā divus mēnešus, pēc pretlikumīga IZM paziņojuma presē par RPIVA likvidāciju un pievienošanu LU, mūsu studenti un darbinieki dzīvo paaugstināta stresa, neizpratnes un dezinformācijas apstākļos. Neskatoties uz to, mēs – RPIVA studenti un darbinieki – esam sevi parādījuši kā vienotu, gudru un izcilu komandu.Mūsu argumenti par RPIVA pastāvēšanu ir pamatoti uz faktiem un rūpīgu analīzi – tie ir neatkarīgu starptautisko ekspertu studiju un zinātniskās darbības novērtējums, finansiālā stabilitāte un studentu skaita pieaugums, neskatoties uz demogrāfisko situāciju valstī. Būtisks arguments ir cieša sadarbība ar reģioniem, tāpēc pret RPIVA likvidāciju iebilst 21 pašvaldība un Vidzemes plānošanas reģions. Esam iesnieguši dažādām valsts institūcijām tuvu pie 4000 atbalstītāju parakstus. Lepojos ar mūsu kolektīva vienotību kopējā protesta akcijā, iesniedzot parakstus un paužot savu nostāju pret haotisku un voluntāru IZM rīcību!” uzsver RPIVA rektore Daina Voita

RPIVA uzskata, ka IZM ar savu rīcību diskreditē Latvijas izglītības sistēmu un pauž nihilistisku attieksmi pret izglītības iestāžu darbinieku darbu, ko viņi katru dienu veic pirmsskolas, skolas, profesionālajā, augstākajā un interešu izglītībā.

Dalību piketā apstiprinājuši arī Latvijas Izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība (LIZDA), kura jau iepriekš ir nosodījusi Izglītības un zinātnes ministriju par sasteigto, nedemokrātisko, ciniski virzīto RPIVA likvidācijas procesu. Bet kopumā piketā tiek aicināts piedalīties ikviens, kam rūp Latvijas izglītības nākotne, un kas uzskata, ka RPIVA – pedagoģijā vadošās augstskolas Latvijā – likvidācija nodarīs būtiskus zaudējumus pedagoga profesijas attīstībai.

“Likvidējot spēcīgāko nozarē, nav iespējama attīstība, pretēji tam, nozare stagnēs vēl vairākus gadus, bet kurš par to atbildēs? Joprojām ticu, ka “reformas reformu pēc” nevar tikt atbalstīta Latvijā, kura ir Eiropas Savienības valsts! Mūsu spēkos ir parādīt, ka esam ieinteresēti kvalitatīvā augstākās izglītības reformā labākajā nozīmē atbilstoši Eiropas rekomendācijām! Kam, ja ne mums, būtu jābūt sarunu partneriem par iespējamajiem risinājumiem un sadarbības modeļiem pedagoģijas nozarē? Diemžēl IZM ne pirms voluntārā lēmuma pasludināšanas, ne šobrīd mūs nedzird. Mēs esam sevi parādījuši kā vērā ņemamu spēku, ar kuru jārēķinās! Tāpēc aicinu visus, kam ir būtiska akadēmijas nākotne, visus, kuri aizstāv demokrātiju un tiesisku valsti un kuri ir ieinteresēti augstākās izglītības plānveidīgā un pārdomātā reformā piedalīties protesta mītiņā pie Ministru kabineta!” aicina Voita.

Neizpratni par sasteigtību, diskusiju trūkumu, lēmuma tiesisko un citu aspektu neizvērtēšanu pauž arī Latvijas Studentu apvienība, Latvijas izglītības un zinātnes darbinieku arodbiedrība, Augstākās izglītības padome un citas institūcijas. Kā brīdina Augstākās izglītības padomes priekšsēdētājs Jānis Vētra, pēc RPIVA likvidācijas precedenta nākamās rindā varētu būt visas reģionālās augstskolas – Ventspils, Liepāja, Valmiera. “Ar šo [RPIVA likvidāciju] resursu taupīšana nebūs izsmelta,” izteicās Vētra, “tas ir precedents, kad līdzekļu trūkuma dēļ likvidē augstskolu, lai glābtu citu augstskolu.

Atbalstu pauduši arī Latvijas Universitātes pārstāvji, tai skaitā Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes docente Kristīne Āboliņa un LU Teoloģijas fakultātes profesors Valdis Tēraudkalns. Kā uzsver Āboltiņa, nav atbalstāms veids, kā šobrīd norit RPIVA likvidācija. “Medijos nefigurē reāli fakti un skaitļi par reorganizācijas plusiem un mīnusiem. Atrodams tikai politiskais aspekts. Līdz ar to neveidojas objektīva diskusija,” uzskata Āboltiņa.

Arī pedagoģe Inga Strangaine norāda, ka reforma pēc definīcijas ir laba lieta, tomēr tas, kas šobrīd notiek ar RPIVA nav klasificējams kā reforma:”Reforma ir jābūt izsvērtai, organizētai, ar plānu, kas šajā gadījumā nav noticis. Viens mēnesis nav laika periods, kura laikā var pieņemt šādu lēmumu. Šī nav reforma.” Līdzīgu uzskatu pauž arī Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijas docente Mārīte Opincāne, kura atbalsta protestu.

Ikviens, kuram ir būtiska akadēmijas nākotne, visus, kuri aizstāv demokrātiju un tiesisku valsti un kuri ir ieinteresēti augstākās izglītības plānveidīgā un pārdomātā reformā aicināti piedalīties 28. februārī plkst. 11.30. protesta mītiņā pie Ministru kabineta!