Scroll to Top

Kas jāzina par medikamentu lietošanu, lai izvairītos no nevēlamām blakusparādībām?

Publicēts: / / 524 views

Medikamentu pareizai lietošanai ir būtiska loma – svarīgi ir zināt ne tikai to, kam zāles paredzētas un cik bieži tās lietot, bet arī to, kā tās mijiedarbojas ar citiem medikamentiem vai produktiem, kurus lietojam uzturā. Dažas kombinācijas var būt pat bīstamas mūsu veselībai, tāpēc pirms došanās uz aptieku ir svarīgi sagatavoties sarunai ar farmaceitu, lai gūtu pārliecību, ka medikamenti palīdzēs, nevis gluži otrādi – radīs nevēlamas blakusparādības. Vairāk par to, kā zāles var savā starpā mijiedarboties, un citiem svarīgiem aspektiem medikamentu lietošanā stāsta sertificētā farmaceite, “Gada farmaceite 2020” Mārīte Šukele.

#1 Vienlaicīgi lietojot dažādas zāles, to iedarbība var pastiprināties vai kavēties

Farmaceitam vienmēr jāizstāsta, kādas zāles šobrīd jau tiek lietotas, jo var gadīties, ka zem dažādiem medikamentu nosaukumiem slēpjas viena un tā pati aktīvā viela. Klasisks piemērs gada aukstajā sezonā ir pretsāpju tabletes un karstie dzērieni saaukstēšanās simptomu mazināšanai – bieži vien abi satur vienu aktīvo vielu – paracetamolu, tāpēc, lietojot tos vienlaicīgi, tiek pārsniegta dienas ieteicamā deva, pašam zāļu lietotājam, iespējams, to nemaz nezinot. Tas pats attiecināms arī uz recepšu medikamentiem. Mēdz būt arī tādas situācijas, kad dažādi medikamenti pastiprina viens otra iedarbību vai gluži pretēji – kavē to. Piemēram, melatonīns pastiprina sedatīvo un miega līdzekļu darbību, bet aktīvās vielas diosmektīta adsorbējošās īpašības var traucēt citu vielu uzsūkšanos. Taču tie ir tikai daži piemēri – situācijas un arī risinājumi ir dažādi.

#2 Pastāsti farmaceitam par savām saslimšanām!

“Kad ārsts izraksta zāles, viņš ir informēts arī par citām pacienta saslimšanām un ņem to vērā, izvēloties pacientam piemērotus medikamentus. Tomēr par savām saslimšanām vērts izstāstīt arī farmaceitam, jo medikamenti mainās – parādās arvien jauni. Praksē gadās situācijas, kad sarunas laikā ar pacientu saprotam, ka iespējams izvēlēties arī veiksmīgāku zāļu kombināciju – tādos gadījumos sazināmies ar ārstu un vienojamies par tālāko plānu. Savukārt gadījumos, kad cilvēks aptiekā vēlas iegādāties bezrecepšu medikamentus, vien retais apjautājas par to, vai un kā šīs zāles var ietekmēt citas saslimšanas. Taču tas ir jāņem vērā, jo, piemēram, cilvēkiem, kuriem ir kuņģa čūla, ne visi pretsāpju līdzekļi būs droši. Tāpat piesardzība medikamentu izvēlē jāievēro arī astmas slimniekiem. Savukārt cukura diabēta, glaukomas slimniekiem un cilvēkiem ar paaugstinātu asinsspiedienu nav piemēroti kombinētie pretsaaukstēšanās līdzekļi,” skaidro farmaceite Mārīte Šukele.

#3 Iespējamās blakusparādības var būt dažādas

Blakusparādības dažādiem medikamentiem var būt ļoti atšķirīgas. Vairumā gaidījumu tās izraisa nelielu diskomfortu, kas samērā ātri pāriet, piemēram, gremošanas sistēmas traucējumus vai miegainību. Tomēr mēdz būt arī ļoti nopietnas un pat dzīvībai bīstamas blakusparādības, tāpēc tās nedrīkst atstāt bez ievērības. Vienmēr jautājiet farmaceitam, kādi faktori var izraisīt blakusparādības un kā rīkoties, lai šādu situāciju novērstu!

#4 Zāles mijiedarbojas arī ar pārtikas produktiem

Ir neskaitāmi ikdienā bieži lietoti pārtikas produkti un dzērieni, kuri var ietekmēt to, vai zāļu iedarbība būs tāda, kā gaidīts. Piemēram, piena produkti var pavājināt dzelzs uzsūkšanās spēju organismā, tāpēc starp to lietošanu un medikamentu uzņemšanu jāievēro vismaz divu stundu starplaiks. Dažas zāles var izraisīt blaknes, ja tās lieto kopā ar kofeīnu saturošiem dzērieniem, piemēram, kafiju, tēju un enerģijas dzērieniem. Arī taukvielām bagāts uzturs var kavēt zāļu uzsūkšanos.

#5 Zāļu pareizai uzglabāšanai ir būtiska loma

Aptiekās un zāļu lieltirgotavās medikamentu uzglabāšanas nosacījumiem tiek rūpīgi sekots līdzi , taču mājās par to diemžēl nereti tiek aizmirsts vai tam netiek pievērsta pienācīga uzmanība. Mājas apstākļos medikamentus ieteicams uzglabāt tā, kā norādīts uz konkrēto zāļu iepakojuma vai lietošanas instrukcijā. Visbiežāk zāles jāglabā sausā, tumšā, bērniem nepieejamā vietā, istabas temperatūrā līdz 25°C. Viena no izplatītākajām kļūdām – zāļu glabāšana vannas istabas skapīti, kur ir liels mitrums. Atsevišķas zāles ir jāglabā ledusskapī, piemēram, acu pilieni glaukomas ārstēšanai un insulīna ampulas jāuzglabā temperatūrā no 2 līdz 8°C, savukārt atvērto iepakojumu var glabāt arī istabas temperatūrā. Šķidrajām zāļu formām un ziedēm ir būtiski ievērot derīguma termiņu pēc to atvēršanas, tāpēc ieteicams uz iepakojuma uzrakstīt atvēršanas datumu.

Piemēram, lielākā daļa acu pilienu pēc atvēršanas ir derīgi 28 līdz 30 dienas, bet klepus un bērnu pretdrudža sīrupi – no 2 līdz 6 mēnešiem.